4_ΚΟΙΝΩΝΙΑΕΛΛΑΔΑ

Με χρυσό στην ιστιοπλοΐα επέστρεψε ο Χρήστος Πανταζής

0

Πρωταθλητής Ελλάδος στους εφήβους με σκάφη τύπου Europe αναδείχθηκε ο 16χρονος αθλητής του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Σικυωνίων Χρήστος Πανταζής.

Το πρωτάθλημα αυτό, που είναι το τρίτο Πανελλήνιο που κατακτά αθλητής του Ιστ.Ο.Σικυωνίων, ήταν το καλύτερο δώρο για τα γενέθλια του Ομίλου, που έκλεισε χθες τα 4 χρόνια λειτουργίας του.

Μετά από τρεις μέρες αγώνα και 9 κούρσες, στον υγρό στίβο των Αγίων Αποστόλων Αττικής, ο Χρήστος ανέβηκε στην κορυφή. Η νίκη αυτή δεν ήταν εύκολη υπόθεση καθώς στην προτελευταία του κούρσα αναγκάστηκε να εγκαταλείψει, εξαιτίας μιας σπασμένης σκάντζας, με κίνδυνο να χάσει όχι μόνο την πρώτη θέση στους εφήβους αλλά και μια τιμητική θέση στο βάθρο της κατηγορίας των ανδρών που μέχρι εκείνη τη στιγμή διεκδικούσε. Χάρη στη βοήθεια και την καθοδήγηση του προπονητή του Παναγιώτη Κοτσοβού, ο Χρήστος επισκεύασε τη ζημιά και στη τελευταία κούρσα κατάφερε να εδραιώσει την πρώτη θέση του πρωταθλητή εφήβων 2018.

Συγχαρητήρια Χρήστο.

Ευχαριστούμε για το τρίτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που μας χάρισες!

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η αθλήτριά μας Άννυ Παναγοπούλου, που αγωνίστηκε στην ενοποιημένη κατηγορία Γυναικών – Νεανίδων. Η 17χρονη Άννυ κλήθηκε να αγωνιστεί και να αντιμετωπίσει τις πολύ πιο έμπειρες αθλήτριες της κατηγορίας των γυναικών, κάτι που δεν την εμπόδισε να κατακτήσει την 5η θέση στο πρωτάθλημα. Της αξίζουν πολλά Μπράβο.