March 11, 2017

H εικόνα του χλωμού ,άνευρου και άτεχνου πρώτου ημιχρόνου δεν προμήνυε ότι θα παρακολουθούσαμε στο Β΄45λεπτο ένα ποδοσφαιρικό ματς άγριας ομορφιάς ,από τα πιο δραματικά και αμφίρροπα που έχουν γίνει στην ιστορία του Κορινθιακού ποδοσφαίρου.

Πέντε γκολ ,δύο αποβολές ,δύο ανατροπές στο σκορ ένα πέναλτι που δόθηκε και ένα που διαμαρτύρονται έντονα οι φιλοξενούμενοι ότι δεν τους δόθηκε!

η φάση στην οποία ζήτησαν πεναλτι οι φιλοξενούμενοι. Ο διαιτητής είναι μακρυά από την φάση

Η Μπάρτσα από τις αρχές του Β΄ημιχρόνου έδειξε τις προθέσεις της ότι θέλει με πάθος την νίκη. Σε αυτό την βοήθησε και το γεγονός ότι από το 36’ η Κόρινθος 06 έμεινε με 10 παίκτες μετά από μία μάλλον αυστηρή αποβολή του Ροθώνη.

Πανζουρλισμός όταν η Μπάρτσα άνοιξε το σκορ στο λίγο μετά το 55΄λεπτό μετά από ασταθή απόκρουση του Χανδρινού και κοντινό πλασέ του Κιούση .

To εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράπτη που κάνει το σκορ 2-0 και οι πανηγυρισμοί!

Μεγαλύτερος ακόμα πανζουρλισμός μέσα και έξω από τον αγωνιστικό χώρο όταν ο Ράπτης πέτυχε το δεύτερο γκολ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Ο διαιτητής ήταν δίπλα στην φάση και έδειξε αμέσως την βούλα στα εννέα βήματα.

Και ενώ όλοι περίμεναν ότι μετά το 2-0 θα καταρρεύσει ψυχολογικά η Κόρινθος 06 αντίθετα η ομάδα του Σταύρου Μπινιάρη έδειξε ότι έχει τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα. Έτσι άρχισε να επιτίθεται συνεχώς και να δημιουργεί φάσεις μέχρι που έφτασε να μειώσει το σκορ στο 66΄ σε 2-1 με τον Αμπαδιωτάκη.

Απίστευτο λάθος του αμυντικού της Μπάρτσας Λούκα που μόλις είχε μπει ως αλλαγή στον αγώνα να χτυπήσει τον αντίπαλό του και να δει την κόκκινη κάρτα.(67΄)

Έτσι αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο.

Η Μπάρτσα όμως συνέχισε να είναι κυριολεκτικά σε λήθαργο και στον αγωνιστικό χώρο υπήρχε για τουλάχιστον 15 λεπτά μόνο η Κόρινθος 06.

Το πρώτο γκολ του Αμπαδιωτάκη που έκανε το σκορ 2-1

Και δεν άργησε να έρθει και το γκολ της ισοφάρισης πάλι με τον Αμπαδιωτάκη στο 72΄

Σε προηγούμενη φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα για πέναλτι που δεν τους έδωσε ο διαιτητής όταν η μπάλα όπως υποστηρίζουν  βρήκε σε χέρι αμυντικού της Μπάρτσας.

Και ενώ η Κόρινθος 06 συνέχισε να είναι πιο επιθετική ήρθε το γκολ της νίκης για την Μπάρτσα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα σε μια αντεπίθεση της με τον Θανασάι που είχε μπει στον αγώνα πριν 4 λεπτά και αφού ο τερματοφύλακας της Κορίνθου 06 Χανδρινός έκανε τραγικό λάθος με αδικαιολόγητη έξοδο.

Ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας της Μπάρτσας Αθανασόπουλος κράτησε την μεγάλη νίκη της ομάδας του κάνοντας εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Ζαγοριανού!

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα δύσκολο και σκληρό. Ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος που συναντούσε δυσπιστία στα περισσότερα σφυρίγματά του μοίρασε αρκετές κίτρινες κάρτες και δύο κόκκινες . Γενικώς δεν απέφυγε μερικά  λάθη , δικαιολογημένα όμως από την σοβαρότητα του αγώνα

Μένουμε σε δύο βασικά σημεία του αγώνα . ότι η Μπάρτσα έθεσε υποψηφιότητα «ιδανικού αυτόχειρα» όταν κατάφερε να ισοφαριστεί μέσα στο γήπεδό της , την στιγμή που είχε προηγηθεί με 2-0 . και μάλιστα έπαιζε με παίκτη περισσότερο!

Η Κόρινθος 06 έκανε τεράστια υπέρβαση αγωνιζόμενη εκτός έδρας χάνοντας με 0-2 και παίζοντας με 10 παίκτες να φτάσει στην ισοφάριση.

Η εικόνα του παιχνιδιού μάλιστα στα τελευταία λεπτά έδειχνε ότι το παιχνίδι πάει για ισοπαλία και εάν ένας θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και σε τρίτο γκολ αυτοί θα ήταν οι φιλοξενούμενοι. Όμως το τραγικό λάθος  του τερματοφύλακα της «06» και το απόθεμα ψυχής κάποιων παικτών της Μπάρτσας που πίστεψαν στη νίκη μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, έφεραν την μεγάλη νίκη που μπορεί να αποδειχθεί και καθοριστική για την εξέλιξη του πρωταθλήματος .

Η Μπάρτσα τώρα βρίσκεται ένα βαθμό μπροστά από την συμπολίτισσα της ΚΟΡΙΝΘΟ 06 και -3 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Πέλοπα Κιάτου ΠΟΥ επικράτησε άνετα με 5 - 0 επί του Πανσολυγειακού ,στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας Κορινθίας

ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Αθανασόπουλος, Φλεβάρης, , Μερκούρι, Χριστόπουλος, Σγούρος,  Χίσο (87’ Θανασάι), Καλογέρης, Κίτσιος, Κούσης , Ράπτης (65΄Λούκα), Μούστα
ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: Χανδρινός, Ροθώνης, Αμπαδιωτάκης Κ, Βλάσσης, Φίλης, Πασαλίδης, Μαζιώτης, Ζαγοριανός , Καζάλοφ, Δημητριάδης (51’ Σιδέρης), Γάλας
 Έπαιξαν και οι Καρβέλης  και Γκολέμης

Στους άλλους αγώνες του προγράμματος , η Ελλάς Βέλου έχασε 1 - 3 από  τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου, την ίδια ώρα  ο Ηρακλής Λεχαίου επικράτησε με αμφισβητούμενο πέναλτι και ανατροπή 2 - 1  του Αστέρα Δερβενίου,  ο οποίος είχε πάρει προβάδισμα με τον Τόλια. Ο Ολυμπιακός Άσσου επικράτησε με 1 - 0 επί του Τενεάτη. Ο Θλυμπιακός Λουτρακίου μετά την σημερινή του ήττα εντός έδρας με 0 - 1 από τη Θύελλα Πετρίου, δεν αποφεύγει τον υποβιβασμό του στη Β΄κατηγορία όπως δεν τον αποφεύγει και ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου  που έχασε με 3 - 0 στο Ξυλόκαστρο, από τον  Πανκαμαριακό. Τλος στη Νεμέα ο Παννεμεατικός αναδείχτηκε ισόπαλος 1 -  1 με τον Ισθμιακό.